Karadeniz Mp3

Burnout Paradise

Aşağa gitmek

Burnout Paradise

Mesaj tarafından Ahmet089 Bir Ptsi Tem. 14, 2008 1:54 pm

Yarış oyunları her zaman oyun sektörünün en çok alıcısı olan oyunları olmuştur. Yarış oyunları arasında bazı oyunlar vardır ki diğer oyunlardan kendini sıyırır ve yarış oyunlarını sevmeyen insanları bile ekran başına oturtur. Burnout serisi bu tarz oyunlara çok güzel bir örnektir. Yarış ve hız merakının yanı sıra kaza yapma anının heyecanı ve keyfini oyun dünyasına getiren ilginç bir seridir Burnout. Serinin her oyunu kendini geliştirmeyi bilmiş ve yapımcı firma Creterio getirdiği yeniliklerle Burnout serisini taze ve uzun süre oynanan bir oyun olarak tutmayı başarmıştır.

Burnout Paradise kuşkusuz serinin en büyük değişimini geçirmiş oyunu. Bu değişimin kaynağı da oyuna adını veren Paradise City. Yarış severler için cennet olarak nitelendirilen bu şehir daima heyecan olan ve hiç durmayan devasa bir şehir. Eski Burnoutlardaki gibi yarışları haritadan seçip oynamıyoruz artık. Kendimiz aracımızla şehirin istediğimiz yerine yolculuk yapabiliyoruz. İstediğimiz yarışlara aracımızı sürerek gidiyor ve canımız sıkıldığında müsabakaları bir kenara koyup Paradise City'de istediğimiz gibi hız yapıp eğlenebiliyoruz. Macera oyunlarında sıklıkla görmeye başladığımız sandbox oyun tarzı (Sandbox oyunlar: Bulunduğunuz mekanda istediğiniz gibi gezinip istediğiniz şeyleri özgürce yapabildiğiniz oyunlar, Gran Theft Auto gibi) bir yarış oyununa ancak bu kadar güzel adapte edilebilirdi heralde. Burnout serisi sadece yarış değil kaza yapmayı da eğlenceli bir hale getirdiği için bu değişim oyuna büyük bir lezzet katmış. Paradise City tamamen bu kıstaslar üzerine kurulmuş çok eğlenceli bir şehir.

Müsabakalar ise şehirin her yerine dağılmış durumda. Yollarda karşınıza çıkacak olan her bir trafik ışığında bir müsabaka var. Müsabakalar bir kaç ana daldan oluşuyor ve ekranda görebileceğiniz küçük haritada trafik ışıklarının olduğu dönemeçlerde değişik renklerle hangi tarz müsabakalara girebileceğiniz açıkça gözüküyor. Herhangi bir trafik ışığına gidip R2 ve L2 tuşlarına aynı anda bastığınızda müsabakaya katılıyorsunuz.

Mavi renkle belirtilmiş olan köşelerde bildiğimiz basit yarışlara katılabiliyoruz. Bu yarışlar bulunduğunuz noktadan başka bir noktaya kadar olan yarışlar ve diğer yarışçılardan önce bitiş çizgisine ulaşmanız gerekiyor. Yarış sırasında rakiplerinizi yolun dışına iterek veya başka araçlara çarptırarak turbo kazanabiliyorsunuz. Ayrıca yarışı istediğiniz istikametten giderek bitirebiliyorsunuz. Bu da yarışları bile istediğiniz gibi şekillendirmenizi sağlıyor.

Kırmızı renkteki köşelerde Road Rage adındaki müsabakalara katılıyoruz. Road Rage'de belirli bir süre içerisinde belirli sayıdaki rakibi takedown yapmamız gerekiyor. Takedown demek rakip araca kaza yaptırıp oyundan egale etmek demek. Road Rage sırasında bir aracı takedown yaptığınızda bir miktar süre kazanıyorsunuz. O yüzden bu müsabakada süreden çok aracınızı sağlam tutmanız önemli. Üç kere kaza yaptığınızda aracınız kritik hasar almış oluyor ve yarış sizin için bitiyor. Eğer haritada ingiliz anahtarı simgesi ile gösterilen tamir bölgelerinden geçerseniz aracınız yenileniyor. Road Rage'de hangi yöne gittiğinizin bir önemi olmadığı için, tamir noktaları arasında yol almanız çok faydalı olabilir.

Yeşil renkteki köşeler Stunt Run müsabakaları. Stunt Run'da belirli bir sürede belirli bir puanı kazanmaya çalışıyoruz. Puanları yaptığınız riskli hareketler sayesinde alıyorsunuz. Rampalardan uçmak, drift dediğimiz aracı kaydırarak virajları almak veya çok aşırı hızlara ulaşmak gibi bir çok seçeneğe sahipsiniz. Fakat bu müsabakalar gerçekten zor ve yüksek puanlar almak için yüksek uçuşlar yapmalı ve haritanın değişik yerlerine dağılmış olan Burnout tabelalarını parçalayıp x2 puan arttırıcıları bulmalısınız. Bu müsabakalara girmeden önce o bölgede daha çok nerelerden puan alabileceğinizi hesaplayıp da yarışa başlamanızı tavsiye ederim.

Sarı renklerdeki köşeler Marked Man adındaki müsabakalara ait. Marked Man'de bir yerden bir yere tek parça olarak varmaya çalışıyoruz. Süre sınırlaması olmasa da sizi indirmeye çalışan delirmiş sürücüler başınızın belası olacaklar.

Son olarak da turuncu renkteki köşeler özel yarışlar için. Bu köşelerde sadece belirli bir araçla yapabileceğiniz Burning Route yarışı var. Bu yarışlarda belirli bir sürede bir yerden bir yere ulaşmaya çalışıyorsunuz. Eğer başarabilirseniz kullandığınız aracın modifiye edilmiş yeni bir versiyonu kolleksiyonunuza katılıyor.

Oyunda aynı eski Burnout'larda olduğu gibi zamanla açabileceğiniz onlarca araç var. Müsabakaları bitirdikçe yeni açılan aracın Paradise City sokaklarında dolaştığı haberini alıyorsunuz. Bu haberi duymak o aracı kullanmak için yeterli değil. Sokaklarda gezinirken o aracı gördüğünüzde yakalayıp indirmelisiniz. O zaman araç kolleksiyonunuza katılıyor. Sahip olduğunuz araçları görmek veya değişik bir aracı kullanmak için haritada bulabileceğiniz araba mezarlığına gidip istediğiniz aracı seçebilirsiniz. Araçlar listenize yeni eklendikleri zaman en azından bi kere tamirhaneye gidip aracı yenilemelisiniz. Ondan sonra araba mezarlığında aracın desen ve renklerini değiştirme şansına sahip oluyorsunuz.

Oyunda D sınıfı ehliyetle başlıyorsunuz ve A'ya kadar çıkıyorsunuz. A sınıfı ehliyetten sonra oyunun yaklaşık %30-40'ını bitirmiş olabilirsiniz. Asıl zor olan %60'lık bölümü daha yeni başlıyor. A sınıfı ehliyetten sonra uzun bir süre Paradise City özel ehliyetini almak için uğraşacaksınız ve ötesinde Elite tipi ehliyete kadar süren uzun bir yol var. Oyun gerçekten dopdolu ve uzun. Oyunu % 100 bitirmeyi düşünenlere şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Paradise City sokaklarında dolaşırken istediğiniz zaman Start tuşuna bastığınızda ana menüye geliyorsunuz. 3 ana başlıktan oluşan bu menüde oyunun detaylarını görüp bazı ayarlamaları yapabilirsiniz. Bu başlıklar sırası ile şunlar;

Driver Details: Ehliyetinizi ve şu andaki durumunuzu görmeye yarayan bölüm. Burada License bölümünde oyunun ne kadarını tamamladığınızı, kaç arabaya sahip olduğunuzu, kaç müsabakaya katıldığınızı vs. görebelirsiniz. Records bölümünde şu ana kadar yaptığınız en iyi drift, en yüksek uçuş gibi rekorlarınızı görebilirsiniz. Son olarak da Discovery bölümünde oyunda kaç uçuş rampasını, kaç dur tabelasını indirdiğinizi veya kaç Burnout tabelasını parçaladığınızı görebilirsiniz.

Under the Hood: Burada oyunun Save/Load seçenekleri ve ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Paradise City Online: Burada da online skorlarınızı ve geçmişinizi görebilirsiniz.

Burnout Paradise online oyunlara da büyük bir değişiklik getirmiş. Oyunu online oynamak istediğinizde diğer oyunlarda olduğu gibi bir menüye ve oradan da bir lobi ekranına gitmiyoruz. Oyunda istediğiniz zaman sağ yön tuşuna basıp online oyuna bağlanabilir ya da yeni bir online oyun yaratabilirsiniz. Oyun o anda bulunduğunuz yerde online oyunu başlatıyor. Yani ne bir yükleme ekranı ne de bir lobi ekranına geçiyoruz. Paradise City'nin kendisi lobi ekranı oluyor bile diyebiliriz.

Online olarak da aynı tek kişilik oyundaki gibi bir özgürlüğe sahipsiniz. İstediğiniz gibi dolaşabilir istediğiniz zaman bir yarış veya müsabaka başlatabilirsiniz. Online olarak normal yarışlar dışında çok değişik müsabakalar başlatabiliyorsunuz. Oyuncu sayısına göre değişik müsabakalar var ve multiplayer oyunların tümü çok zevkli.

Bu arada tüm yarış tiplerinden bahsettik ama Burnout serisinin ünlü kaza yapma bölümü olan CRASH'den bahsetmedik. Crash, Paradise'da Showtime adı ile geliyor. Showtime için özel bir yarış tipi yok, aslında showtime bir müsabaka tipi bile değil artık. Oyunda istediğiniz anda L1 ve R1 tuşlarına aynı anda basarak showtime'a geçiyorsunuz. Aracanız aynı eski Crash'de olduğu gibi patlıyor ve diğer araçların üzerine doğru yönlendirebiliyoruz ve araçların üzerinde değerleri rakamlarla belirtiliyor. Eski oyunlardan farklı olarak bu patlamayı X tuşuna tekrar tekrar basarak devam ettiriyor oluşumuz. Yeni bir araca çarptığınız sürece kombo devam ediyor ve tekrar X tuşu ile patlayıp ilerlemeye devam ediyoruz. Showtime çok eğlenceli olmuş ve 15 dakika boyunca haritanın bir köşesinden öbürüne patlayarak ve hoplayarak gitmek mümkün. Fakat eskisi gibi offline multiplayer crash müsabakası yapamıyor oluşumuz çok üzücü.

Oyun tüm bu içeriği muhteşem grafikler ve bir o kadar muhteşem fizik yapısı ile bizlere sunuyor. Oyunda görsel olarak rahatsız edici veya kötü diyebileceğiniz neredeyse bir texture bile yok. Araçları sadece sürerken değil kaza yapıp hurdaya çevirirken de bu oyunu ne kadar başarılı bir takımın yarattığını anlıyoruz. Araçlarımız kaza sırasında tuzla buz olurken camların parçalanması, kaportanın içeri geçmesi, aracın darbelerin şiddeti ile konserve kutusu haline gelmesi muhteşem yapılmış. Ayrıca kazalardan sonra değişik açılardan, kazayı ve aracımızın attığı taklaları görebileceğimiz kameralarda oyunu görsel açıdan zenginleştirmiş.

Burnout Paradise şu anda piyasadaki en başarılı ve eğlenceli yarış oyunlarından birisi. Kalitesi her oyunda biraz daha yükselen Burnout serisi Burnout Paradise ile yeniden parlıyor diyebiliriz.

Hem PS3 için hem de 360 için kaçırılmaması gereken bir oyun olan Burnout Paradise'ı şiddetle tavsiye ediyorum. Hepinize bol oyunlu günler.
avatar
Ahmet089
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 346
Yaş : 27
Nerden : Trabzon/Merkez
İş/Hobiler : Teknoloji, elektronik, modifiyeli arabalar
Kayıt tarihi : 07/06/08

http://wwww.forumsmusic.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz